Im wcześniej, tym lepiej…
Rodzice często zadają sobie pytanie, czy ich mali wojownicy są „gotowi” do rozpoczęcia treningów. Dzieci mogą rozpocząć treningi w dowolnym momencie. Jedną ze zmor treningów dla dorosłych są wieloletnie nawyki ruchowe, które utrudniają wykonywanie zadanych ćwiczeń. Dzieci nie mają tego typu blokad. Są ponadto lżejsze, bardziej gibkie i nie dysponują siłą która mogłaby stworzyć realne zagrożenie dla kolegów. Z obserwacji wynika, że dzieci w zestawieniu z dorosłymi potrzebują około 65% mniej czasu na opanowanie tych samych schematów ruchowych. Im wcześniej rozpocznie się trening, tym łatwiej zakodowane zostaną odruchy, nad wykształceniem których pracujemy.
System treningowy…
Treningi dla dzieci polegają na wplataniu podstaw wyszkolenia w zabawy ruchowe. Dzieci oswajają się z salą treningową, obecnością innych osób. Mają okazję do wykonywania ćwiczeń z kolegami w różnym wieku, co w konsekwencji ma przygotować je do późniejszego przezwyciężenia lęku przed osobami mającymi przewagę fizyczną. Trening w grupie dzieci w różnym wieku uczy odpowiedzialności za kolegów i zasad pracy w grupie.
Sporty walki i ich miejsce w życiu młodych ludzi
Jednym z problemów dzisiejszego świata jest narastająca „brutalizacja” życia. Kreskówki w których postacie skaczą sobie po głowach, filmy akcji i „superbohater” łamiący ręce to elementy gier komputerowych, bajek i komiksów. Dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji uderzenia czy kopnięcia. Brutalne zachowania z kreskówek i filmów kojarzą się z dobrą zabawą, śmiechem i popularnością. Sporty walki uczą odpowiedzialności za własne zachowanie, dają świadomość własnego ciała i jego możliwości, uczą szacunku dla zdrowia i życia.